» נושאי לימוד
» נושאי לימוד
יום שני 4 במרץ 2024
שפות וטכנולוגיות בצד שרת
דף ראשי  שפות וטכנולוגיות בצד שרת גרסה להדפסה

מעבר לשפות C/C++ (שאינן מיועדות לפיתוח אתרי אינטרנט) ישנן טכנולוגיות ושפות רבות ומגוונות לסוגים שונים של יישומים והעדפות פיתוח, שתוכננו במיוחד לענות על הצרכים של פיתוח מערכות מידע בסביבת האינטרנט.   נסקור בקצרה את העיקריות שבהן:

 

PHP – שפת פיתוח שפותחה ע"י 2 ישראלים מהטכניון במיוחד לסביבת האינטרנט. דומה לשפת C בצורת הכתיבה, קלה ללמידה וליישום, ורבת עוצמה. שפת PHP נמצאת כיום בגרסה 5, התחילה את דרכה עוד לפני ASP וג'אווה, תומכת בתכנות מכוון-עצמים (Object-Oriented) ורוב אתרי האינטרנט בעולם (מעל 60 אחוז) נבנו תוך שימוש בה.  היתרון הגדול של PHP הוא במהירות הכתיבה ובשילוב בתוך HTML ליצירת דפים דינמיים (ASP של מיקרוסופט משתמשת גם היא באותם עקרונות).

 

ASP – ראשי תיבות של Active Server Pages.  טכנולוגיה של מיקרוסופט לבניית אתרים דינמיים.   ASP אינה שפה והתיכנות בה מתבצע בשפת VBScript (VB6 הייתה הגרסה האחרונה ל-ASP3 ומגרסה VB7 שידועה גם כ-VB.net עבור ASP.net במסגרת מיקרוסופט דוטנט) ושפת C# עבור ASP.net.

 

דוטנט (.net) – אחת מן הטכנולוגיות הכי מדוברות וחדשות בתחום התוכנה בעולם.  מגיעה מבית היוצר של מיקרוסופט, ובעצם מעין גרסה של מיקרוסופט לג'אווה (יש המון דמיון בין שתיהן, מעבר להיותן מכוונות עצמים).   החזון הוא הרבה יותר מקיף משפת תיכנות וכוללת מערכות הפעלה בצד השרת והלקוח, כלי פיתוח ומוצרים רבים משלימים.   יש הבדל בין ASP.net לפיתוח באינטרנט ל-Winforms לפיתוח בסביבת חלונות.

 

Python – שפה חזקה במיוחד, מכוונת-עצמים (Object-Oriented).

 

Java – אין צורך להציגה. אחת מן השפות הנפוצות בעולם, מפותחת על-ידי חברת סאן ומאומצת על ידי עשרות אלפי חברות, ארגונים, ממשלות ואקדמיה ברחבי העולם.   ג'אווה הינה שפה בעלת ניידות גבוהה עם גרסאות רבות לתחום הטלפונים הסלולרים, שרתים, אינטרנט ועוד.

 

Perl – ראשי תיבות של Practical Extraction and Report Language.  רבים מכירים אותה בזכות מה שנקרא CGI.   שפת Perl קיימת עוד משנות ה-70 והיא אחת מן השפות הכי וותיקות ומקיפות.  חוזקה בא לה בעיקר בתחום הטיפול במחרוזות והשימוש בה מתמקד בעיקר בצד השרת למערכות שפועלות ברקע (backend).   בראשית ימי האינטרנט, הייתה נפוצה מאוד (הוחלפה בעיקר ע"י PHP אך גם על"י ASP).  חסרונה הבולט הוא בעבודה הקשה בבניית מנשקי משתמש ועל כן כמעט ונזנחה בתחום.

 

MySQL – מסד נתונים בין הנפוצים בעולם.

 

Postgresql – מסד נתונים שנבנה במסגרת הקוד הפתוח, וותיק ונפוץ מאוד.

 

בהתאם לפרויקט המבוצע, באם יש צורך בכלי תוכנה נוספים, אנו מתקינים.

 30-06-06 / 17:51  עודכן ,  30-06-06 / 15:32  נוצר ע"י אודי הלר בתאריך 
 מסלולי פיתוח - הקודםהבא - שפות וטכנולוגיות בצד לקוח 
תגובות הקוראים    תגובות  -  0
דרכונט
מהי מערכת הדרכונט?
אינך מחובר, להתחברות:
דוא"ל
ססמא
נושאי לימוד
גולשים מקוונים: 1